Alexa Certify

blog

JEZERO KOMANI, NOVOOTKRIVENI DRAGULJ

JEZERO KOMANI, NOVOOTKRIVENI DRAGULJ

https://busticket4.me/db_assets/images/blog_cover/jezero-komani-novootkriveni-dragulj-113257-750x250.jpg

Turističke destinacije Komentara: 0 starstarstar Mar 29, 2025

Jezero Komani nije nezavisno djelo prirode, već je u stvari vještačka akumulacija na rijeci Drim, u sjevernoj Albaniji. Ovo vještačko jezero građeno je između 1979. i 1988. godine, a između ostalog koristi se i za proizvodnju električne energije. Okruženo je gustim šumovitim brežuljcima, vrletnim padinama koje izazivaju strahopoštovanje, dubokim klancima, i uskom dolinom koju je ispunila rijeka.

Samo jezero je široko do 400 m, a u najužem dijelu tek nešto oko 50 m , pritisnuto sa strana moćnim okomitim stijenama. Na jezeru je razvijen plovni saobraćaj trajektima i brodićima za turistički prevoz putnika. Trajekt prima i automobile. Osim toga, jezero je popularno među ribolovcima, kao i ljubiteljima kupanja.

Kombinacija specifičnog terena i hidroloških uslova doprinijela je formiranju zanimljivog eko sistema. Zlatni šakal, crvena lisica, evropski jazavac, evroazijska vidra, bukova kuna, evropski tvor su najčešći stanovnici sisari. Osim toga, u regionu je uočen veliki broj vrsta ptica, uključujući prepelicu, sivu čaplju, velikog pjegavog djetlića i crnoglavog galeba.

S obzirom na sve ove prednosti Jezero Komani je  posljednjih godina pretvoreno u zahvalnu turističku atrakciju.

Kompletna sjeverna Albanija posljednjih nekoliko godina sve više budi zanimanje turista, što nije neobično ako pogledamo bajkovita mjesta kao što su Theth, Valbona i rijeka Shala, a sada na popis možemo dodati i predivno jezero Komani.

S izgledom koji podsjeća na skandinavske fjordove, ovo jezero je skoro fantastično utočište, skriveno među šumovitim brdima. Osim rijeke Drim, u Komani se ulivaju i rijeke Shala i Valbona.

Jezero se prostire na površini od 34 kvadratna kilometra od mjesta Komani pa sve do Fierzë. Uglavnom uska plavo zelena vodena površina, zarobljena planinama regija Skadar i Kukës. Jedan od najboljih načina na koje se možete uvjeriti u ljepote tog kraja je krstarenje od Komana do Fierze koje traje nešto manje od tri sata. To iskustvo je vjerovatno jedna od boljih prilika za uživanje u albanskim prirodnim ljepotama.

Trajektom možete ploviti većim dijelom godine, osim zimskim mjesecima, a lokalno stanovništvo ga koristi i kao redovan prevoz. Ljeti je, naravno, najljepše, kada imate mogućnost ribolova, kampovanja ili sunčanja na obalama. Na raspolaganju su vam i prijatne drvene ili kamene kućice s pogledom na jezero, kao i druge vrste smještaja koje nerijetko nude domaće specijalitete.

izvor fotografija: zvanična instagram stranica

Skadar, poznat kao kapija sjeverne Albanije, savršeno je polazište za izlet na Komani jezero. Bilo da više volite javni prijevoz ili vožnju automobilom, jednostavno je doći do jezera.

Prevoz autobusom je jedan od najlakših načina za putovanje od Skadra do Komanskog jezera.

Imajte na umu da autobusi obično polaze rano ujutro kako bi se uskladili s rasporedom tura trajekta, pa planirajte svoj dan u skladu s tim.

Busticket4.me je agencija čija je djelatnost online prodaja autobuskih karata, i nudimo Vam direktne polaske:

Podgorica- Skadar

Budva- Skadar

Kotor- Skadar

Komentari

Za ovaj blog nema komentara.

Napišite komentar

NAJČITANIJE

KATEGORIJE

ARHIVA